Bistro, biograf og billedkunst danner den 18. marts rammerne om et stort velgørenhedsarrangement i Tisvilde til fordel for foreningen Hjernebarnet.
Restauratør og idémand Anders Buhl fra Tisvilde Bistro, der er protektor for foreningen Hjernebarnet, står sammen med sin kompagnon, kokken Kenn Meier, i spidsen for velgørenhedsdagen, hvor 40 % af dagens omsætning går ubeskåret til foreningens arbejde, ligesom restauranten bortauktionerer et gavekort på et "husmandsselskab" for 15 personer. Indtil videre har en række lokale kunstnere og galleriejere doneret værker, der skal bortauktioneres på dagen, herunder Carsten Nash, Christina Bardram, Cecilie Zwick Nash, Uffe Elander, Rasmus Pape, Pia FalckPape, Bine Jacobsen, Peter Witt og Pia Vestmar men arrangørerne er ikke tvivl om, at listen bliver længere, ligesom de med stor forventning afventer svar fra Hendes Majestæt Dronning Margrethe den 2. Støtteforeningen bag
Tisvilde Bio støtter op om arrangementet med en børne‐ og en voksenforestilling og giver på dagen 40 % af omsætningen i den gode sags tjeneste. Lars Thiesgaard, der har instrueret børnefilmens danske stemmer og selv medvirker, vil være tilstede og introducere filmene. Dagen starter kl. 15 i biografen, hvor der vises Løvernes Konge i 3D. Kl. 17 er der kunstauktion i biografen, hvor en kendt hammerslagsekspert svinger hammeren over værker skænket af en række anerkendte lokale kunstnere. Kl. 18 slår Bistroen dørene op og serverer middag i Hjernebarnets tegn. Kl. 20 vises The Artist i biografen – en film i verdensklasse, som er nomineret til 9 Oscars. Da der kun er 80 eksklusive pladser til auktionen, er det en god allerede nu at reservere plads. Det kan ske via e‐mail til Anders Buhl, hvor der også kan rekvireres auktionskatalog, afgives forhåndsbud på værkerne og reserveres bord i restauranten. Biografbilletterne købes via biografens hjemmeside www.tisvildebio.dk.



